úvodní » Vířivky » Co je to hydroterapie?


Co je to hydroterapie?

Hydroterapie je velmi stará metoda použití vody k léčbě známá už od starověkého Egypta. Existuje několik forem hydroterapie. Existují různé druhy masážních procedur, pobyt v parních lázních nebo například léčebné minerální kůry. Vše záleží na druhu onemocnění. Hydroterapie působí na náš organizmus především reflexně. To znamená, že organizmus reaguje na různé podněty a ty zlepšují průběh léčby.

Mechanický účinek hydroterapie

Při ponoření těla do teplé vody při hydroterapii dojde k pocitu odlehčení, sníží se svalové napětí, usnadní se tělesná pohyblivost a například rehabilitace probíhá mnohem snadněji. Mechanické účinky hydroterapie působí hlavně při skotských střicích, vířivé lázni nebo při podvodní masáži.

Tepelný účinek hydroterapie

Náš organizmus a léčbu různých onemocnění výrazně ovlivňuje působení teplot. Teplá voda v lázni pomáhá lépe prokrvit jednotlivé části těla, cévy se rozšíří, oteplí se krev a tím se zvýší teplota těla. Vysoká teplota utlumuje růst bakterií, působí pozitivně pro naše svaly a také imunitní systém.

Studená voda v lázni způsobuje přesný opak, snižuje tepový objem, zpomaluje proudění krve a funguje výborně proti bolestem hlavy, závrati, při léčení dušnosti, nervových potížích srdečních a mdlobách

Další výhody hydroterapie

Zlepšují prokrvení, snižují celkové napětí svalstva končetin, pozitivně ovlivňují pohybové funkce kloubů. Díky hloubkovému prohřátí a účinkům masážních trysek navozují v těle celkový pocit tepla a uvolnění. Pobyt ve vířivé vaně napomáhá k prokrvení celého těla a okysličení všech orgánů a je výborný při rehabilitaci po autonehodě nebo těžkém úrazu.

Dále také zlepšuje imunitu. Výborně se hodí po sportovní zátěži k uvolnění svalů, kloubů a odplavení kyseliny mléčné. Můžeme říci, že hydroterapie je výborným způsobem relaxace, která bude zároveň blahodárně působit na naše tělo.