úvodní » Koupelna » Vanu nebo sprchový kout?


Vanu nebo sprchový kout?

Přemýšlíte o nové koupelně nebo rekonstruujete starou? V tom případě máte určitě také dilema, zda si vybrat sprchový kout nebo vanu. Pokud nemusíte řešit nedostatek místa, tak si můžete určitě dopřát pořádnou vanu pro pohodové lenošení i sprchový kout pro rychlou sprchu po práci.

Co dělat, když není místo?

Pokud však máte malou koupelnu, tak se budete muset nejspíš spokojit se sprchovým koutem nebo zvolit menší rohovou vanu. Rohové vany a jejich výhody jsme zpracovali v samostatném článku. Rohové vany se výborně hodí i do menších panelákových koupelen.

Sprchový kout

Sprchový kout určen především pro ty, kteří dávají přednost sprchování a mají rádi rychlou a osvěžující sprchu. Zároveň je to řešení pro všechny do jejichž koupelny se vana prostě nevejde. Sprchový kout mívá malý půdorys,  a proto je to ideální řešení. Do koupelny se tím pádem bez problémů vměstná i pračka nebo koupelnový nábytek.

Sprchové kouty mohou být čtvercové, čtvrtkruhové nebo také obdélníkové. Rozměry se různí. Nejběžnější je 90x90 cm nebo 80x80 cm. Při výběru vždy volte větší variantu. V malém sprchovém koutě se osprchujete jen s velkými obtížemi a sprchovat se ve dvou je také příjemné.

Vana

Vanu si zaručeně pořiďte, když si nedokážete svůj život představit bez pořádné koupele s pěnou minimálně jednou týdně. Vana se určitě hodí i pro rodiny s dětmi. Každé dítě si aspoň občas rádo zadovádí ve vaně plné vody a hraček. Nabídka van je v dnešní době opravdu široká.

Můžete si vybrat vany obdélníkové i rohové, najdou se ale i oválné nebo kulaté a vybírta z van akrylátových, smaltovaných nebo litinových. Liší se svou odolností, protiskluzností a také tím jak snadno se udržují čisté a nebo jak dokáží udržet teplo během koupání.

Kompromis do malé koupelny

Pokud si rádi dopřejete uklidňující koupel ve vaně, ale zároveň uvítáte i osvěžující sprchu, pořiďte si k vaně vanovou zástěnu. K dostání jsou v nejrůznějších provedeních a velikostech, takže uspokojíte potřeby celé rodiny. Při jejich výběru platí v zásadě to co u sprchových zástěn a také záleží na Vašich finančních možnostech.