úvodní » Bazény » Jaký si vybrat bazén?


Jaký si vybrat bazén?

Před samotným výběrem bazénu, je potřeba zamyslet se nad tím, jaké finanční prostředky budete mít na nákup a také provoz bazénu. Teprve poté budete moci začít se samotným výběrem. Důležité je si také říct, kdo bude bazén využívat, jak často a kde bude bazén umístěn. Dále se také musíte rozhodnout, zda od bazénu čekáte jen osvěžení nebo to myslíte s plaváním vážně. Podle toho poté volte hloubku bazénu.

Jak tedy vybrat bazén?

Bazén byste vždy měli vybrat podle svých potřeb. Nejdůležitější je, kolik lidí a jak často se bude chtít koupat. Bazén by měl do zahrady také dobře zapadnout, a proto byste měli správně volit jeho rozměr i provedení. Je tedy potřeba předem uvážit, kde bude umístěn a jak velký prostor může na zahradě zabírat.

Nabídka různých typů a velikostí bazénů je opravdu široká, proto byste s výběrem správného bazénu neměli mít problém. Ideální je poradit se při výběru vhodného tvaru a velikosti s prodejcem a případně i se zahradním architektem. Vždy byste měli kupovat bazén u zavedených prodejců, kteří garantují původ bazénu, dokážou poradit a zajistí i profesionální realizaci.

Jaké jsou možnosti?

Vybrat si můžete buď nadzemní nebo zapuštěné bazény. Každý typ má své pro a proti. Rozdělení na nadzemní a zapuštěný je však pouze tím nejzákladnějším rozlišením bazénům. Bazénu u obou typů existuje velké množství, některé jsou vyrobeny z akrylátu, některé z betonu apod.

Nadzemní bazény jsou pouze dočasným řešením. Musíte se smířit s tím, že po nějaké době se budete muset s bazénem rozloučit, protože se nevyplatí vynakládat finanční prostředky na jeho opravu. Zároveň jsou nadzemní bazény poměrně nevzhledné a špatně se zastřešují. Pro nadzemní bazény mluví také cena.

Zapuštěné bazény jsou výhodnější

Zapuštěné bazény vydrží mnohem více let a ušetří celou řadu nákladů. Tyto bazény jsou zcela zapuštěny do okolního terénu, ale je možné je zapustit třeba jen částečně. Pořizovací cena je přitom téměř srovnatelná jako u nadzemních bazénů. Životnost mají několikanásobně vyšší a prostředky, vložené do případných oprav, jsou zcela minimální.

Výhodou je i to, že si tyto bazény můžete libovolně rozšířit o různé příslušenství jako jsou např. reflektory, protiproud, vestavěné schodiště nebo zastřešení atd.

Jaký vybrat tvar?

Tvar bazénu musíte volit především podle toho, kam chcete bazén umístit. Nejčastěji se používá kruh, obdélník nebo ovál. Kruhový je vhodný pro rodiny s dětmi, obdélníkový a oválný je zase vhodnější na plavání, pokud to se sportováním myslíte vážně.